Bugun...
Reklam
Reklam


TÜRKDOĞAN’DA BAŞKAN YÜCEL’E DESTEK
Türkdoğan “Balıkçı barınağının mendireği kum tutuyor da Alanya Belediyesinin yapacağı T- Mahmuz mu kum tutmayacak. Ortada net bir örnek var ve kum tutmuş” dedi.

TÜRKDOĞAN’DA BAŞKAN YÜCEL’E DESTEK
+ -

Milliyetçi Hareket Partisi Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, Kum tutucu T- Mahmuz konusunda yapılan eleştirilerin haksız olduğunu belirterek basın toplantısı düzenledi. Türkiye'deki en önemli merkezlerden güneşin gülümsediği şehirde, güneşle birlikte bütünleşen denizimiz ve denizimizin kenarındaki sahillerimiz de kıyılarımızda bir erozyon olduğunu ve bir kum kaybı olduğunu yaşayarak görmekteyiz diyen MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, eleştirilere sert yanıt verdi. Türkdoğan, bir turizm şehrinin olmazsa olmazı olan kumsalların Alanya belediyesi tarafından korunması maksadıyla projeler geliştirildiğini ifade etti açıklamasında, “Kum tutucu olarak tabir ettiğimiz T - Mahmuz projesinin üzerinde çalışılmakta. Kum tutucu ile alakalı olarak da şu anda zaten Ankara'da bakanlıklarda izin işlemleri resmi işlemleri devam etmekte. Bu kumları muhafaza edilmesi erozyonun önüne geçilmesi amacıyla Alanya Belediyesi tarafından yapılacak kum tutucu ise ümit ediyoruz ki inşallah Alanya’da ki kıyı erozyonun önüne geçilecektir.”dedi.

KUM TAŞIMANIN YILLIK ALİYETİ 20 MİLYON LİRA

Milliyetçi Hareket Partisi, MHP'nin üretken belediyecilik anlayışını temsil eden Alanya Belediyesi ve Alanya Belediye Başkanı için bütün bilim adamları ve akademisyenlerin görüş ve önerileri değerli olduğunu belirten Türkdoğan, “Akademisyenlerle gerekli görüşmeleri bundan sonra da yapılacak. Ortak akılla bir takım çalışmaların yapılması bizleri tabii ki mutlu eder. Bizler Alanya'dan bahsederken Alanya il olmalı diyoruz. Alanya'nın iki üniversitesinden bahsediyoruz. Alanya'daki üniversitelerde görev yapan hocalarımızın da fikirlerinden faydalanmak suretiyle her gün gözlemledikleri Akdeniz kıyısında Alanya sahillerinin kıyı erozyonunun kum kaybının nasıl önüne geçilir fikirleri de bizim için son derece önemli. ODTÜ'deki akademisyenlerin bir diğer önerisi kum basma yöntemi ile bu sorunun çözüleceği. Her yıl kum basmanın Alanya Belediyesi'ne maliyeti ise yaklaşık 15 - 20 milyon lira. Her yıl sahillere kum basılması yerine biz Alanya Belediyesi'nin kendi imkanlarıyla piyasada 2-3 milyon liraya mal olacak olan bir kum tutucunun belediye imkanlarıyla bir milyon lira maliyetle yapılabileceğini öngörüyoruz” dedi.

PROJEYE İY NİYETLE YAKLAŞILMASINI RİCA EDİYORUM

Şehrimizin, şehrimizde kumsallarımızın göz göre göre erozyona kurban gitmesinin önüne geçmek adına bu çalışmaya herkesin iyi niyetle yaklaşmasını iyi niyetle sonuçlarını birlikte gözlemlemeyi rica ediyorum diyen MHP ilçe başkanı, “Hacet deresinin çıkışına bir tane kum tutucu yapalım. Mevcut ortadaki bilimsel veriler ve raporlara göre ve gözümüzün önündeki örneklere göre balıkçı barınağının yanındaki mendirek kumu tutuyor da oraya yapılan kum mahmuz blok mu kum tutmayacak. Bilim adamı değiliz ama gözümüz görüyor, kulaklarımız duyuyor ve bizlerde araştırıyoruz. Alanya'da böyle kanayan bir yara için belediyemiz elini taşın altına koymuş ve sorumluluk üstlenmiş. Bence güzel ve duygu ve düşüncelerle çıkılmış olan bu projeye herkes destek vermeli. Bilimsel anlamda katkı sunmak isteyen herkesin ortaya koyacağı katkı ya fikir görüş ve önerilerine MHP olarak Bizler saygı duyuyoruz ve açığız”.

MAHMUZ MALZEMELERİ DEMONTE OLACAK

O mahmuzu oraya yaparız diyen Türkdoğan, “Allah'ın izniyle çözüm olacaktır. Çözüm olmazsa da lego şeklinde demonte olarak yapılan beton bloklar Alanya Belediyesi tarafından sökülür istinat sıralarında, dere yataklarında ve menfezlerde kullanılır ziyan edilmez. Ama biz inanıyoruz ve ümit ediyoruz ki bölgedeki sahillerde ciddi anlamda erozyonun kum kaybının önüne geçilecektir. Kum tutulacaktır. Kısa vadede bu hayata geçecektir. Projeleri hazırlayan hocalara sorduk. Kısa vadede çözüme kavuşturulacaktır”.

AMAÇ ÜZÜM YEMEKSE TAMAM AMA KİMSE BAĞCIYI DÖVDÜRMEYİZ

Bu kıyıları koruma noktası altında böyle bir sorunlu öyle bir sorumluluğunu üstlendiği için Alanya belediye başkanımız Adem Murat Yücel ve ekibine teşekkür ediyorum şeklinde açıklamasını sürdüren Türkodoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: Bu çalışmalara katkı sunan tüm akademisyenlere bilim insanlarına teşekkür ediyorum. Evet Alanya'da böyle bir sorun var. Bu sorunun önüne geçmek için neler yapılması gerektiği konusunda herkes fikrini ve görüşünü ortaya koyabilir. Muhalefet temsilcileri olan arkadaşlarımız sanki meseleyi bugün duyuyorlarmış gibi açıklamalarda bulunuyorlar. Ancak geçen yıl bugün lansmanı yapılmış, kum tutucu mahmuz projesinin. Bunu Özellikle belirtmek istiyorum ki Basına tanıtılmış ilk defa sanki yeni gündeme gelmiş gibi konuşuluyor. Alanya'nın kurtuluşu olan bir proje diyerek daha önce bazı basın kuruluşları bunu manşetlerine taşımıştı. Tatmin edici olabilmesi için Tabii ki can kulağı ile dinlemek gerekiyor. Amacımız sahilleri kurtarmaksa, çözüm üretmekse tamam, fakat amaç üzüm yemek değil de bağcıyı dövmekse arkadaşlar kusura bakmasın, hiç kimseye Milliyetçi Hareket Partisi'ni temsil eden Alanya Belediye Başkanı dövdürmeyiz (lafla). Açıklamalarda lansmandan tatmin olmayanlar yine tatmin olmamaya devam edebilirler.

 

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON HABER YORUMLARI
YUKARI