Bugun...
Reklam


Yapılandırma müjdesi mutlu etmedi
Alanya'da sadece bir kooperatif üzerinden yapılan borç 1 buçuk milyon TL'ye ulaştı. Ticaret Bakanı Pekcan'ın esnafa yönelik kredi yapılandırma müjdesi, kooperatif başkanlarını mutlu etmedi.

+ -

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın esnaf ve sanatkarların Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerden takipte olanları yapılandırılacağını açıklamasının ardından, kooperatif başkanlarından açıklama geldi. Başkanlar takibe giren esnaftan ziyade tüm taksitlerin ötelenmesi yönünde olduğunu ve 2020 yılını yok sayarak borçları 2021'ye ötelenmesini talep ettiklerini vurguladı.
'BEKLENTİMİZ TAKİPTEN ZİYADE SEZONUN AÇILMADIĞI AYLAR'


Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya, "Bakanımız sözlü olarak onun açıklamasını yaptı ama içeriği ile ilgili herhangi bir genelge ulaşmadı. Şu anda elimize ulaşan yazılı bir belge yok. Ortalama 100 civarında takipte kredili esnafımız var. Yaklaşık bir buçuk milyon civarında eski parayla 1 buçuk trilyon civarında borç var. Zaten takipteki alacaklar yeni başlıyor. Çünkü Mayıs, Haziran'daki kredi taksitleri esnafın ötelenmişti. Ödemeler de bu ay itibariyle başladı. Aslında beklentimiz takipten ziyade turizm sezonunun açılmadığı Temmuz'un Ağustos'un taksitleri. Aslında tüm taksitlerin 6 ay ötelenmesi. Çünkü bizim en uzun Kredi vademiz 6 aydır" diye konuştu.
'SİCİLLERİ BOZULMAYACAK'
Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Velittin Yenialp, "Esnaf için yapılan her şey illa ki, esnafın yararına olmuştur. Ama bizim belli isteklerimiz vardı. İşte Temmuz, Ağustos, Eylül ayındaki ödemelerin 3 ay faizsiz bir şekilde ötelenmesini istemekteydik. Bununla ilgili de, üst birliklerimize gerekli müracaatlarımızı yazılı olarak yaptık ve dilden de söylemiştik.
Ankara'ya gidip gelme de bunu orada dillendirip, konuşmuştuk. Ama 30 Haziran'a kadar olan ve ödenmemiş borçların faizsiz bir şekilde taksitlendirilmesi ile ilgili bugün itibarıyla bir haber aldık. Bugün İnşallah, bu da 30 Haziran'a kadar, sıkıntıya düşen esnaflarımız, ödemelerini yapamadılarsa bunu taksitli bir şekilde kooperatiflerimize müracaat ederek, yazılı bir şekilde müracaat ederek, ödeyebilecekler. Eskiye dönük de zaten ödeyemedikleri borçlar vardı, yıllar öncesinden kalan borçları vardı. Onlar da bu vesileyle faizsiz bir şekilde ödenmiş ve esnaflarımız sicillerini bozmamış olacaklar.
'BİZİM ASIL TALEBİMİZ 2020'Yİ YOK SAYMALARI'
Bu konuda hükümetimize, devletimize, teşekkür ediyoruz ama bizim talebimiz bu pandemiden dolayı gerçek anlamda sıkıntı yaşıyor esnaflarımız, ondan dolayı gerek öteleme, gerek faizsiz bir şekilde esnafları çok düşük faizlerle, 2020’yi yok sayarak, 2021 yılı içerisinde ödenmek kaydıyla, kredilerin ve esnaflara destek verilmesinden yana bizim taleplerimiz, devletimizden, hükümetimizden bulunmaktadır. Mevcuttur, vardır" dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON HABER YORUMLARI
YUKARI