Bugun...
Reklam


Sıcak havalarda sağlıklı beslenmenin yolları
Beslenme Uzmanı Diyetisyen Yavuz Çetin, yaz aylarında yenilen yiyeceklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

+ -

Yaz aylarına girilmesiyle birlikte Alanya’da hava sıcaklıkları artmaya devam ediyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Beslenme Uzmanı Diyetisyen Yavuz Çetin, “Vatandaşların sağlıklı bir yaz geçirmesi için başta su olmak üzere sıvı alımına özen gösterilmesi gerekiyor” dedi. Çetin, “Malum sıcaklar iyice arttı ve artan sıcaklıklarla beraber bizim için her zaman önemli olan bol bol su içmek. Kış aylarında 2,5 litre kadar su tüketmemiz gerekiyorken, yaz aylarında bu su kaybını dengeleyebilmemiz için 3,5 litre kadar su içmemiz gerekir. Tabi suyu içerken de tek seferde çok fazla içmemiz gerekiyor. Tek seferde çok fazla içmek tansiyonun bir anda fırlamasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca suyu güne yayarak içmeye başlayalım” ifadelerini kullandı.
MADEN SUYU TAVSİYE ETTİ
Yaz aylarında vücudun minarel kaybettiğini ifade eden Çetin, “Yaz aylarında çok fazla terlemeyle birlikte mineral eksikliği de çok fazla oluyor. Bunu önleyebilmek için maden sularından içebilir, maden sularıyla mineral takviyesi yapabiliriz. Günde bir taneyi geçmeyecek şekilde içmeliyiz ama meyveli sodalar ile karıştırılmaması gerekiyor” diye konuştu.
FAZLA YEMEK FAZLA ŞEKER ALMANIZA NEDEN OLUYOR
'Sıcak havalarda hangi besinleri tüketmeli ve tüketmemeliyiz?' sorusuna yanıt veren Çetin, “Yazın meyve çeşitliliğinin daha da fazla olması ve su kaybının da artması ile birlikte canımız daha çok meyve istiyor. Bu yüzden de porsiyonları biraz büyütebiliyoruz. Yaz meyveleri daha hafif gibi göründüğü için miktarlar arayabiliyor. Meyve mineral ihtiyacımızı karşıladığı için bizim için çok değerli ama bir yandan da fazlasını yememiz vücudumuza gereksiz yere fazla şeker almamıza neden oluyor.
HIZLI KİLO VERMEYE DİKKAT
Yazın gelmesiyle beraber hayatımıza daha fazla yer alan yiyeceklerden bir tanesi de dondurmalar. Dondurmalar tatlılar içindeki en sağlıklı tatlı ama fazla tüketildiğinde bize kilo olarak geri dönecektir ama miktarını ayarlayabildiğimiz zaman tatlıların içindeki en sağlıklı tatlılardan bir tanesidir. Kışın genelde birçok kişi daha fazla spor yapıyor. Yazın sıcaklarla beraber insanlar sporu azaltabiliyorlar ama siz yine de kışın olduğu kadar olmasa da, yazın yapabileceğimiz sporları tercih etmeye çalışabiliriz. Tabi spor yaparken saat bizim için çok önemli. Çok sıcak saatlerde yapmamamız gerekiyor. Sabah erken kalkıp yapabilir ya da akşam saatlerinde yapabiliriz. Akşam saatlerinde yapacağımız zaman yemekle spor arasına 1 saat kadar zaman koymaya dikkat etmemiz gerekiyor. Yazın özellikle kış bitimine kadar insanlar kilo vermeye çalıştı. Ama pandeminin girmesiyle insanlar bunu yapamadı. E tabi buda yaza kaldı. Öyle olunca herkes sıkıştı ve daha hızlı kilo vermek, daha hızlı ödem atmak için detox yapmaya başladılar. Bunlar bizim için oldukça tehlikeli, çünkü bunlar genelde çok fazla su kaybettiriyor ve bundan dolayı da tansiyonun düşmesine neden olabiliyor. O yüzden bunlara da dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON HABER YORUMLARI
YUKARI