Bugun...
Reklam
Reklam


Güzelleşmek isteyenlere özel meyve
Türkiye'deki avokado üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Alanya'da üretici beslenemenin yanında kozmetik sanayisinde tercih edilen "reed" cinsi avokado yetiştiriyor.

+ -

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Türkiye'deki avokadonun yüzde 70-80'inin Alanya'da yetiştirildiğini vurguladığı açıklamasında, "Bilinirliğinin ve tüketiminin artmasıyla üreticilerin daha çok çeşitte avokado yetiştirmeye başladığını belirtti. Sevilgen, kendilerinin avokadoda verimi ve ekonomik değeri yüksek ürünleri tercih ettiklerini anlattı.

Dünyada avokadonun yüzlerce çeşidinin olduğunu söyleyen Sevilgen, ilçede şu anda satışı yapılan 8 çeşit avokado bulunduğunu, "reed" cinsinin de üretimiyle sayının 9'a yükseldiğini ifade etti.

Sevilgen, 8 çeşidi besinsel, reed cinsini de kozmetik amaçlı ürettiklerine değinerek, özellikle reed cinsi avokadonun kozmetik sanayisinde değerli olduğunu kaydetti.

Araştırmalar sonucunda cilt bakımında nemlendirici özelliği fazla olan bu avokado cinsine istek gelmeye başladığını söyleyen Sevilgen, "İlçede bu cinsin üretimi çok az. Hatta bu avokado cinsinin üretimine yeni başladık da diyebiliriz. Bu cinsin nemlendirici özelliği, cilt bakımında ve saçları daha dolgun göstermesi bakımından, diğer çeşitlerden çok daha etkili. Bu ürün, hiçbir işlem geçirmeden olgunlaştıktan sonra güzellik amaçlı kullanılabiliyor." diye konuştu.


"Yağ oranı düşük bu avokadonun lezzeti diğerlerine göre daha düşük. Bunu yeme amaçlı tavsiye etmiyoruz ama yenmesinde de bir sakınca yok. Biz kozmetik ve sağlık alanında bunun üretimini, üreticilerimize tavsiye ediyoruz."


Meksika ve Güney Amerika bölgelerinde bu çeşit avokadonun, fabrikasyonun daha gelişkin olmasından dolayı aşırı bir üretiminin olduğunu kaydeden Sevilgen, sektörden gelen talepler doğrultusunda üreticilere reed avokado cinsini dikmeleri tavsiyesinde bulunduklarını sözlerine ekledi.


Üreticilerden Nazmi Teke reed cinsi avokadoyu farklılık olsun 12 yıl önce diktiğini söyledi. Avokado üretimine ilginin ilçede artmasıyla farklı bir arayışa girdiğini dile getiren Teke, "Herkes aynı avokadoyu dikiyordu. Ben de değişiklik olsun istedim. O yüzden bu cinsi diktim. Ancak kozmetik sanayisinde tercih edilen bir tür olduğunu bilmiyordum. Sadece yemek için dikmiştim." dedi.
Tadının diğer avokado cinslerinden biraz farklı olduğunu söyleyen Teke, talep gelmesi durumunda bu cinsin üretimini artırabileceğini vurguladı.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON HABER YORUMLARI
YUKARI