Bugun...
Reklam


ALANYA'DA 42 OTEL BAŞVURDU
Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında, Türkiye genelinde 8 Haziran'da 22 olan belgeli otel sayısı, beş günde 81'e yükseldi. Alanya'da ise 6 gün önce başvuru yapan otel sayısı 16 iken, programa başvuran otel sayısı 42'ye yükseldi. 42 otelden 9'u belgelerini aldı. Antalya'nın ilçeleri arasında en fazla 'Güvenli Turizm Sertifikası' alan bölge ise Alanya oldu

ALANYA'DA 42 OTEL BAŞVURDU
+ -

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan 'Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı' ile koronavirüs sürecinde oteller, restoranlar, kafeler, havalimanları, tur ve transfer araçları dört ayrı kategoride sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygunluk açısından belge alıyor. Belgeler, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı 10 yetkili firma ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan başvurular üzerine denetimler sonucunda firma ve kuruluşlara teslim ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında, 13 Haziran itibarıyla Türkiye genelinde 401 otel ve 50 restoran ve kafenin başvuruları alındı. Bunlardan 81 otel ve 11 restorana 'Sağlıklı Turizm Belgesi' verildi. Diğer başvuruların ise denetim süreçleri devam ediyor. Belge için yetkili akreditasyon kuruluşlarına, günlük başvurular da yoğun şekilde sürüyor.

Antalya, hem başvuru hem belge verilen otel sayısıyla Türkiye'de ilk sırada yer alıyor. 149 başvurunun bulunduğu Antalya'da belge verilen otel sayısı 31'e ulaştı. Alanya'da Akka Hotels Andeton, First Class Hotel, Gold Island, Goldcity Otel, NOXİNN Deluxe, Rubi Platinum SPA Resort Suites, Syedra Princess Otel, Xpreia Saray Beach Otel, Utopia World belgelerini aldı.
Aylık gerçekleşecek denetimlerin bir kısmı haberli, bir kısmı habersiz olacak. Denetçiler zaman zaman gizli müşteri olarak tesislerde kalarak alınan önlemleri yerinde inceleyecek.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON HABER YORUMLARI
YUKARI