Bugun...
Reklam
Reklam


‘Kadına şiddete dur de’
25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü Alanya’da 20 STK’yı bir araya getirdi.

+ -

Antalya Barosu Kadın Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu’nun çağrısı ile buluşan tüm STK’lar #kadınakarşışiddeteHAYIR deklarasyonuna imza attılar. 20 STK’nin imza attığı deklarasyon öncelikle yerel gazetelerde #kadınakarşışiddeteHAYIR başlıklı ilan metni ile yayınlandı. Gurup düzenlediği basın toplantısı ile de amacını anlattı. Antalya Barosu Kadın Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Dönem Başkanı Melek Depren ortak deklarasyonu açıkladı. Depren şu ifadeleri kullandı:

KADINA ŞİDDETE DUR DE!

Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri gittikçe artmaktadır.

Yaşadığımız Alanya'mızda dahi her yıl bir kadın cinayeti işleniyor. 2018 yılında Zehra Yılmaz ve 2019 da daha 1 ay önce Gülseren Yılmaz, boşanmak istedikleri eşleri tarafından öldürüldüler.

Kadınlar maalesef en yakınları tarafından öldürülüyorlar ve her zaman cinayetin sebebi kıskançlık, kadının adamı aldattığı iddiası. Bu bir cinayet sebebi değildir olamaz, şiddetin adam öldürmenin bahanesi olmaz.

Bizler kadına yönelik şiddete HAYIR diyoruz.

Çünkü kadına yönelik şiddet :

- Bir insan hakları ihlalidir, suçtur.

- Yalnızca kadının sorunu değil, tüm toplumun sorunudur

- Aileyi sosyal ve duygusal açıdan olumsuz etkiler

- Çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimini olumsuz etkiler.

- Sessiz kalmak bu suça ortak olmaktır.

Bizler aşağıda imzası bulunan kurumlar; kadına yönelik şiddetin siyasi bir konu olmadığını, siyaset üstü olduğunu ve ancak tüm toplum bu konuda duyarlı olur ve birlikte mücadele ederse, kadına yönelik şiddetin sona ereceği bilinci ile Alanya İlçemizde "Kadına yönelik şiddete " karşı birlikte çalışma hareket etme kararı aldığımızı, tüm kamuoyuna bildiririz.

İMZACI KURULUŞLAR

Alanya Gazeteciler Cemiyeti, Antalya Barosu Kadın Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Adalet ve Kalkınma Partisi, Alperen Ocakları, Cumhuriyet Halk Partisi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim-Sen, İYİ Parti, Kadın Haklarını Koruma Derneği, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Pir Sultan Abdal Derneği, Saadet Partisi, Sağlık Emekçileri Sendikası, Sosyal Demokrasi Derneği, Türk Eğitim-Sen, Türk Kadınlar Birliği, Türkiye Yardımseverler Derneği.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON HABER YORUMLARI
YUKARI