Bugun...
Cezaevinde Muz Hasadı Başladı
Tarih: 14-01-2013 18:32:00 Güncelleme: 14-01-2013 18:32:00


ALANYA L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun çevresinde tarımsal amaçlı kullanılan araziye geçen yıl dikilen muz fidanları ilk ürünü verdi.

Mahmutlar Beldesinde bulunan cezaevinin açık bölümünde bulunan tarlalarda yapılan tarımsal faaliyetler hız kesmeden devam ediyor. 2012 yılında dikilen 270 kök muz fidesi ilk meyvelerini verdi. Hasadına başlanan muz fidanından 7 ton ürün bekleniyor. İlk hasatların satışı gerçekleştirildi. Hasadın tamamlanmasının ardından önümüzdeki yıl için muz fidanı sayısı arttırılacak.

Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz’un desteklediği tarımsal projenin cezaevinde başarıyla uygulandığına dikkat çeken Ceza Evi Müdürü Sabri Karataş, “Arazi ve derelerin ıslahı ile tarım arazisine dönüştürülen alanlarda her yıl yeni ürünleri toprakla buluşturuyoruz. Geçen yıl ıslahı yapılarak muz fidanı diktiğimiz araziden bu yıl ilk hasadı aldık. 270 muz ağacından 7 ton muz elde edilmesi beklenmekte. Arazide ayrıca 4 bine yakın zeytin, keçiboynuzu, avokado, nar, narenciye fideleri dikildi. 2013 için planlanan ağaçlandırma çalışmalarının ilk etabında 120 adet yeni zeytin fidesi Cezaevinde sorumlu Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Günay ile birlikte toprakla buluşturuldu” diye konuştu.

Modern tarım teknikleri kullanılarak kurulan seralarda; domates, biber, lahana, karalahana gibi sebzelerin  yanı sıra  marul, yeşil soğan, tere, maydanoz yetiştirildiğini söyleyen Karataş, “Hasadı yapılan sebze ve yeşillikler öncelikle kurumumuzun ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılıyor. İhtiyaç fazlası ürünler bölgedeki manav, lokanta ve kurum personeline satılıyor. Kurum için hayal gibi gözüken birçok projeyi hayata geçirdik. Kendi ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi ekonomiye ciddi katkılar sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Bu haber 77 defa okunmuştur.

YORUMLAR
Henüz Yorum Eklenmemiştir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ALANYA'DA doğuştan yürüme engelli bir oğlu olan berber 44 yaşındaki Hasan Güven, boş zamanlarında topladığı mavi kapak v..
ALANYA L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun çevresinde tarımsal amaçlı kullanılan araziye geçen yıl dikilen muz f..
İç savaş nedeniyle açlık sorunuyla mücadele edem Suriye halkına bir yardım eli de Alanya'dan geldi.
Özel Ufuk Eğitim Kurumları, Van'ın Erciş ilçesinde öğrenci, okul müdürleri, muhtar ve kanaat önderlerinden oluşan 70 ail..
ALANYA Müze Müdürlüğü' ne bağlı ören yerlerini 2012 yılında ziyaret eden 354 bin 399 kişiden, 1 milyon bin 837 bin lira ..
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Psikolog Esra Yemez, Alanya İtfaiyesi'nde görev yapan personele çeşitli konulard..
Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyeleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü neden..
Uzakdoğu'da 2 bin 500 yıldan bu yana yapılan ve geleneksel şifa sanatlarının bir..
Psikolog Esra Yemez, Alanya İtfaiyesi'nde görev yapan personele çeşitli konulard..
Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyeleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü neden..
Uzakdoğu'da 2 bin 500 yıldan bu yana yapılan ve geleneksel şifa sanatlarının bir..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
Thumb yok
HABER ARŞİVİ