Bugun...
Reklam


Alanya Belediyesi'nde gündem değerlendirildi
Alanya Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısını bugün gerçekleştirdi. Meclisin gündem maddeleri kapsamında Alanya kırsalını ve tarım sektörünü ilgilendiren kararlar da alındı. Alanya’da artık diğer pazar yerlerinin haricinde bir de köylü pazarı kurulacak.

Alanya Belediyesi'nde gündem değerlendirildi
+ -

Alanya Belediyesi’nin Temmuz ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantıya MHP Grubu’ndan Kerim Aydoğan, Nuri Tokuş ve İyi Parti Grubu’ndan Fikret Arık mazeretli olarak katılmadı. Meclisin gündem maddelerine geçilmeden evvel partilerin grup sözcüleri söz alarak konuşmalarını gerçekleştirdiler. Konuşmaların ana temasında dün geride bıraktığımız Kabotaj Bayramı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ve 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının yıldönümü vardı.

SURAL VE GÜZEL’İN ADLARI ALANYA’DAKİ PARKLARDA YAŞACAK

Yapılan konuşmaların ardından meclisin gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri arasında yer alan Meydan, Cadde, Sokak, Park, Tesis ve Benzerlerine Ad Verme Komisyonu kararlarının görüşülmesi kapsamında geçtiğimiz aylarda elim bir kazada hayatını kaybeden Çek asıllı oyuncumuz Josef Sural ve Alanya’nın şehidi İlyas Güzel’in adlarının parka verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

KÖYLÜ PAZARI VE CANLI HAYVAN PAZARI TALEPLERİ ONAYLANDI

Meclisin gündem maddeleri arasında Alanya kırsalını ve tarım sektörünü yakından ilgilendiren maddeler de yer aldı. Tarım ve Hayvancılık Komisyonu kararlarının görüşülmesi kapsamında ele alınan 2 madde oy birliği ile kabul edildi. Alanya’da artık diğer pazar yerlerinin haricinde bir de köylü pazarı kurulacak. Alanya’da bulunan mevcut pazar yerlerinin yanında üretici köylü ve tüketiciyi direkt olarak buluşturması planlanan köylü pazarı ile kırsaldaki üretimin teşvik edilmesi için tarımsal ve hayvansal ürünlerin direkt üreticisinden pazara taşınması hedefleniyor. Yine aynı komisyonun kararı olan canlı hayvan pazarının kurulması konusu da meclis gündemine taşındı. Ziraat Odası’nın Alanya Belediyesi ile işbirliğiyle 15 günde bir kurulacak olan pazarda, küçük ve büyükbaş hayvanlar üreticiye tüketiciden direkt olarak sunulabilecek.

 İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİ İLGİLİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Meclisin 5’inci gündem maddesi kapsamında imarla ilgili Plan ve Proje Müdürlüğü’nden gelen talepler görüşüldü. Aralarında Payallar Mahallesi’nde kurulacak hastane arazisinin de bulunduğu alanların imar planı değişiklikleri için talepler ilgili komisyona oy birliği ile havale edildi.

MECLİS AĞUSTOS’TA TATİL YAPACAK

Öte yandan meclisin Ağustos ayında tatil edilmesine ilişkin MHP Grup Sözcüsü Mustafa Tuna’nın sunduğu teklif oy birliği ile kabul edildi. Buna göre Alanya Belediye Meclisi Ağustos ayında toplanmayacak, meclisin bir diğer toplantısı Eylül ayında gerçekleşecek.

KENT ESTETİĞİ MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE ÇALIŞTAY YAPILACAK

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından meclisin Dilek ve Temenniler bölümüne geçildi. Söz alan CHP Grup Sözcüsü Erkan Demirci Dim Çayı yolunda yaşanan tabela kirliliğine dikkat çekti ve düzenleme getirilmesini talep etti. Kent estetiğini olumsuz yönde etkileyen uygulamalara da değinen Demirci, bir komisyon kurulması yönünde öneride bulundu. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel öneriye hukuki sorunları beraberinde getireceği yönünde sunduğu gerekçe ile sıcak bakmazken, Ak Parti Grup Sözcüsü Mehmet Ali Kiriş’ten de Demirci’ye destek geldi. Başkan Yücel Kent Estetiği Komisyonu yerine Kentsel Tasarım Müdürlüğü kurulduğunu ve bu birim tarafından çalışmaların düzenli olarak yürütüldüğünü ifade etti. Demirci ise kentin bütün dinamiklerini içerisine alacak kolektif bir çalışma ortamının sağlanıp sağlanamayacağı yönünde taleplerini yineledi. Bunun üzerine Kent Tasarım Müdürlüğü bünyesinde kent estetiği için belli periyotlarda çalıştayların düzenlenmesine sözel olarak karar verildi.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON HABER YORUMLARI
YUKARI